Oroszország megduplázza 2023-as védelmi kiadásait
Több pénz kell a háborúra.
Az orosz védelmi minisztérium erről nem tett jelentést, de a Reutersnek két forrás is ezt állítja. Pénteki háborús hírösszefoglaló.
Egy sorozóközponti vezető a gyanú szerint 10 ezer dollárért bárkinek kiállította az igazolást arról, hogy a behívott alkalmatlan a katonai szolgálatra. A visszaélések „őszintén sokkolóak" az ukrán elnök szerint.
Végig kell vinni a Trump elleni eljárást, írja a Financial Times. Az Osztrák Néppárt EP-frakcióvezetője szerint meg kell engedni Magyarországnak, hogy a következő év második felében ellássa a soros uniós elnökséget. Az izraeli kormány a populista magyar és lengyel utat követné, mondja a Die Zeit. A The Times szerint Európának készen kell állnia az Ukrajnának nyújtott segítség fokozására. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Novák Katalin kevés lesz ahhoz, hogy fordulat álljon be a magyar–ukrán viszonyban, pláne ha az államfő nem érti meg, hol illik kezdeni egy látogatást – mondták tudósítónknak Kijevben.
Az ukránok tengeri drónokat vetettek be, melyeket az orosz hadihajók megsemmisítettek.
A herszoni templomot is találat érte, többen megsérültek.
Az ukrán elnök Kárpátalján arról beszélt, hogy az ott élő magyarok is Ukrajna állampolgárai.
A szuverenitás akkor nyilvánul meg igazán, ha az ember hajlandó nagy árat fizetni a szabadságáért – mondta a HVG-nek Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó. Véleménye szerint Orbán Viktor nem érti, mi történik a világban és különösen a most is zajló háborúban, ennek pedig az a következménye, hogy nyilatkozataival rombolja a közös európai értékeket. Podoljak szerint Orbán semmiképpen sem tekinthető globális politikai szereplőnek, így nincs hatása a nemzetközi politikai folyamatokra.
Ha Oroszország csapatokat telepítene a Suwalki-folyosóba, az valószínűleg azonnali katonai reakciót váltana ki a NATO-országokból.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint vannak arra utaló „jelek”, hogy Oroszország érdekelt lehet újraindítani a tárgyalásokat az ukrán tengeri gabonaexportról.
Izmajil a háború kitörését és a fekete-tengeri ukrán kikötők orosz blokád alá kerülését követően vált az ukrán élelmiszerexport fontos szereplőjévé.
Ingyenes étkezéssel és kedvező áron való lakhatással kecsegtetik munkavállalóikat a cseh és lengyel hadianyaggyárak, amelyek megfeszített tempóban igyekeznek termelni az ukrán háborús gépezet számára, csakhogy ehhez dolgozók is kellenek, méghozzá sok.
A lapunknak nyilatkozó ukrán források szerint Budapest és Kijev viszonyában csak egy magyarországi kormányváltást követően állhat be jelentősebb javulás.
Eddig jellemzően a bevonultatott tartalékosokat a leharcolt alakulatok feltöltésére használták.
Az ukrán lap a magyar Szabad Európával közösen tárt fel újabb részleteket a magyar kormány ukrán fogolyszabadításáról.
Traski Viktor kárpátaljai magyar matematikus és ukrán katona elmondta azt is, hogy milyen tisztálkodási lehetőségeik vannak és beszélt arról is, hogy mi történik, ha valaki megbetegszik a lövészárokban.
De azt ígérik, hogy nem szakítják meg Oroszországgal való diplomáciai kapcsolataikat.
Egyelőre úgy néz ki, hogy semmit, mivel bejutott.
A 11 ukrán hadifogolynak a magyar hatóságok azt mondták, hogy hazatérésük esetén mehetnek vissza a frontra, vagy perbe fogják őket dezertálásért. Arra is megpróbálták rávenni őket, hogy vegyék fel a magyar állampolgárságot.